Menu
Dzisiaj jest: 21 Kwietnia 2021    |    Imieniny obchodzą: Anzelm, Bartosz, Feliks

Śladami Mickiewicza

{phocagallery view=category|categoryid=386|
imageid=9075|limitstart=0|limitcount=1|
detail=0|displayname=0|displaydetail=0|
displaydownload=0|namefontsize=25|namenumchar=3}

W tym roku szkolnym w rajdzie Mickiewiczowskim szlakiem, który odbył się 24.09.2011 w Obornikach, startowało ponad 700 osób. Kierownik startu- dyrektor Zygmunt Dyczkowski serdecznie powitał wszystkich uczestników XXX jubileuszowego spotkania sympatyków turystyki i A. Mickiewicza. W budynku szkoły, przed wyruszeniem na trasę odbył się konkurs wiedzy o Mickiewiczu i Obornikach oraz zostały złożone na ręce organizatorów prace plastyczne związane z bohaterami utworów Mickiewicza. W konkursie wiedzy o naszym Wieszczu świetnie się spisali nasi zawodnicy: A. Cychowska, P.Burzych, M. Koszalski i K. Grzywaczewski zdobywając maksymalną ilość punktów. Prace plastyczne wykonane przez dziewczyny: M. Andrzejewską, D. Janicką, M. Janusińską i R. Emilov również prezentowały się wybornie. W Objezierzu reprezentanci 4 naszych drużyn do końca walczyli o zdobycie jak największej ilości punktów dla zespołu.

Grażyna Lubawa

 

Swoje umiejętności sprawdzili podczas uczestnictwa w kolejnych konkurencjach, tym razem sprawnościowych: rzut lotką do celu, żonglerka piłką, rzuty do kosza i jazda na rowerze w żółwim tempie. Zweryfikowali również swoją wiedzę, biorąc udział w konkursie dot. bezpieczeństwa przeciwpożarowego i udzielanie I pomocy. O klasyfikacji powiatów stanowiła najwyższa suma punktów zdobytych przez dwie najlepsze drużyny z powiatu. Wyników końcowych niestety jeszcze nie znamy. W podsumowaniu rajdu wszystkie biorące w nim drużyny otrzymały od organizatorów pamiątkowe jubileuszowe statuetki oraz dyplomy uczestnictwa, również dla wszystkich turystów organizatorzy przygotowali gorący posiłek, kiełbaskę z grilla i herbatkę.

Zadowolona z udanego wyjazdu 31-sobowa grupa dziewcząt i chłopców z opiekunami K. Kalką, B. Seidlerem, G. Lubawą oraz M. Piechockim w drodze powrotnej zatrzymała się w Łukowie. Z wielkim zaciekawieniem słuchaliśmy księdza proboszcza tut. parafii, który opowiedział nam historię związaną z pobytem A. Mickiewicza w Wielkopolsce. Nasz wielki Wieszcz który przebywał wówczas w Wielkopolsce, zabiegał o uwolnienie brata Franciszka z niewoli pruskiej. Poeta mógł liczyć na pomoc Józefa Grabowskiego - właściciela Łukowa, który organizował pomoc dla walczącej Warszawy i zapewniał schronienie powstańcom przekraczającym granicę rosyjsko-pruską. Właśnie w ramach takiej działalności, na prośbę Adama Mickiewicza, Józef Grabowski sprowadził Franciszka do Łukowa. Bracia spotkali się w Łukowie i spędzili tam święta Bożego Narodzenia. W tym kościele poeta w 1831 r. uczestniczył w pasterce. Mieliśmy okazję na chwilę poczuć klimat tamtego historycznego spotkania dwóch braci, zasiadając w kościelnej ławce, która podczas pasterki w 1831r. była przez nich zajęta. Franciszek Mickiewicz z parafią w Łukowie był związany przez 13 lat, pracował w administracji majątku, a gdy Grabowscy w 1859 r. przenieśli się w Lubelskie, przeprowadził się do pobliskiego Rożnowa, gdzie zamieszkiwał 18 lat. Również korzystając z uprzejmości księdza proboszcza zwiedziliśmy Izbę Pamięci poświęconą A. Mickiewiczowi. Nad wejściem do Izby Pamięci znajduje się płaskorzeźba A. Mickiewicza wykuta w marmurze przez art. Ireneusza Maternika. W holu zobaczyliśmy m.in: portret A. Mickiewicza, gabloty ze zdjęciami z poświęcenia tablicy w kruchcie kościoła, przekazania ziemi z Zaosia. W środku Izby mieści się dzwon „Święty Franciszek”, który wzywał na pasterkę A. i F. Mickiewiczów, urna z ziemią z Zaosia k/Nowogródka, na ścianach wisi m.in.: portret Józefa Grabowskiego, drzeworyt „Mickiewicz w Krymie”, 24 obrazy Elwira Andriollego ilustrujące „Pana Tadeusza”, list Franciszka Mickiewicza napisany miesiąc przed śmiercią do Turno oraz słowa Franciszka wypowiedziane przed śmiercią do bratanka. Na stołach znajdują się dzieła A. Mickiewicza 16 tomów wyd.1955 r., opracowania, gazety, foldery poświęcone A. i F. Mickiewiczom. W gablotach, znajdują się…, nie sposób wymienić wszystkich pamiątek, zatem zapraszamy już teraz do zwiedzania Łukowa znajdującego się na trasie Murowana Goślina - Oborniki.

W imieniu sympatyków turystycznych wypraw

Grażyna Lubawa

 {phocagallery view=category|categoryid=386|displaydownload=1|detail=1|displaydetail=0|display  Zapisz name=0}{backbutton}

Ostatnio zmieniany: piątek, 30 wrzesień 2011 09:53
powrót na górę