Menu
Dzisiaj jest: 21 Kwietnia 2021    |    Imieniny obchodzą: Anzelm, Bartosz, Feliks

VII Powiatowy Festiwal Nauk Przyrodniczych – OBORNIKI 2011

 
{phocagallery view=category|categoryid=394|
imageid=9373|limitstart=0|limitcount=1|
detail=0|displayname=0|displaydetail=0|
displaydownload=0|namefontsize=25|namenumchar=3}

20 października 2011 roku odbył się VII Powiatowy Festiwal Nauk Przyrodniczych pod patronatem Starosty Powiatu Obornickiego. W tym roku gospodarzem Festiwalu został Zespół Szkół im. Tadeusza Kutrzeby w Obornikach. W Festiwalu wzięły udział delegacje z gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych (18 szkół) z całego powiatu, w sumie około 260 uczniów, 30 nauczycieli opiekunów, 18 dyrektorów oraz władze powiatowe i gminne.
W tak zacnym gronie widzimy się od siedmiu lat, każdego roku, w październiku, po to by udowodnić wszystkim, że nauka i jej rozwój jest zawsze ludzkości potrzebny.

Justyna Bartol - Baszczyńska

 

FIZYCY Z ANTONIEWA prezentowali: gotowane jajka, które same wciągały się do butelki, malowali obrazy siłą odśrodkową przy pomocy farby olejnej (to doświadczenie cieszyło się największym powodzeniem wśród publiczności, każdy chciał na pamiątkę tak namalowaną kartkę), prezentowali doświadczenia z dziedziny równowagi i poszukiwania środka ciężkości: przedziwne motylki, które „na wszystkim stoją” nawet na nosie, rozpuszczali monetę w słoiku w zwykłej wodzie z kranu. Nasze dziewczęta zadziwiały wszystkich błoną mydlaną (wielką prostokątną bańką), którą umiejętnie wyciągały. Ponadto demonstrowały menisk wklęsły w szklance z wodą przykrytą chusteczką higieniczną i odwróconą do góry dnem.

Pierwszy Powiatowy Festiwal Fizyki odbył się w 2005 roku z okazji obchodzonego wówczas Międzynarodowego Roku Fizyki, odbył się on w murach Zespołu Szkół im. Hipolita Cegielskiego w Rogoźnie z inicjatywy Pani Justyny Bartol – Baszczyńskiej i Kazimierza Paprzyckiego.
Kolejne festiwale odbywały się:
W 2006 roku – Gimnazjum nr 1 w Obornikach
W 2007 roku – Gimnazjum w Ryczywole
W 2008 roku – Liceum Ogólnokształcące im. Przemysława II w Rogoźnie
W 2009 roku – Liceum Ogólnokształcące im. S. Wyspiańskiego w Obornikach
W 2010 roku – Festiwal powrócił w mury Zespołu Szkół im. Hipolita Cegielskiego w Rogoźnie ponownie w ręce fizyka Justyny Bartol – Baszczyńskiej. 

Od 2010 roku nauczyciele fizyki powiatu obornickiego postanowili zaprosić do współpracy pozostałych nauczycieli przedmiotów przyrodniczych: geografów, biologów, chemików i matematyków, a nasz festiwal fizyki przekształcił się w Powiatowy Festiwal Nauk Przyrodniczych. Naszymi gośćmi i uczestnikami zaczęli być również uczniowie ze szkół z sąsiednich powiatów, m.in. Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy im. Janusza Korczaka w Antoniewie.
W związku z tym, że rok 2011 ogłoszono rokiem Marii Skłodowskiej – Curie tematem przewodnim festiwalu była promieniotwórczość w służbie ludzkości. W ramach festiwalu zostały ogłoszone następujące konkursy:

  1. Konkurs Plastyczny pt: „Rok 2011 rokiem Marii Curie-Skłodowskiej”.
  2. Konkurs na prezentację multimedialną pt: „Promieniotwórczość w służbie ludzkości”. 
  3. Konkurs Fotograficzny pt: „Promieniotwórczość i promieniowanie wokół nas”.

    Po oficjalnym otwarciu festiwalu mogliśmy zobaczyć, krótkie przedstawienie muzyczno - pantomimiczne przygotowane przez uczniów goszczącej nas szkoły. Było to kilka epizodów z życia Marii Skłodowskiej – Curie. Następnie wysłuchaliśmy wykładu inauguracyjnego połączonego z pokazem ciekawych doświadczeń, który przygotował dla nas dr inż. Adam Buczka z Politechniki Poznańskiej. Podczas pokazu strzelał powietrzem do świecącej się świeczki, był ostrzał do publiczności z piłeczek do tenisa stołowego, latały balony na ciepłe powietrze i inne machiny latające, zamykano wybrane osoby z publiczności w bańkach mydlanych, widzieliśmy również śmieszne rakiety z balonów, które zostały wypuszczone przez asystentów pana wykładowcy – naszych uczniów Ścibora, Adriana i Oskara.
Następnie wszyscy uczniowie udali się do sal, w których mieli okazję popisać się swoimi umiejętnościami.

    Tak więc nasi uczniowie FIZYCY Z ANTONIEWA prezentowali: gotowane jajka, które same wciągały się do butelki, malowali obrazy siłą odśrodkową przy pomocy farby olejnej (to doświadczenie cieszyło się największym powodzeniem wśród publiczności, każdy chciał na pamiątkę tak namalowaną kartkę), prezentowali doświadczenia z dziedziny równowagi i poszukiwania środka ciężkości: przedziwne motylki, które „na wszystkim stoją” nawet na nosie, rozpuszczali monetę w słoiku w zwykłej wodzie z kranu. Nasze dziewczęta zadziwiały wszystkich błoną mydlaną (wielką prostokątną bańką), którą umiejętnie wyciągały. Ponadto demonstrowały menisk wklęsły w szklance z wodą przykrytą chusteczką higieniczną i odwróconą do góry dnem.

    Następnie wyruszyliśmy na wielkie zwiedzanie: zadziwił nas świecący ogórek kiszony podłączony do 230V (wyglądał jak ogórek z horroru), zachwyciła nas grająca płomieniami ogromna Rura Rubensa, która ilustrowała jak wygląda fala dźwiękowa, poduszkowiec zrobiony ze starego odkurzacza, który unosił dorosłą osobę, dowiedzieliśmy się do czego właściwie służy mikrofalówka: można w niej zapalać żarówki bez prądu, niszczyć płyty CD, rozpuszczać mydło, oglądać pioruny kuliste i ognie Świętego Elma o podgrzewaniu jedzenia wśród fizyków nie ma mowy. Nauczyliśmy się jak kiszone ogórki lub cytryny mogą śpiewać.

   Wszystkie eksperymenty co chwilę okraszone były ogromnymi płomiennymi wybuchami przygotowanymi przez chemików, którzy podpalali balony wypełnione gazowym wodorem. Oczywiście ogólny zachwyt wzbudzili chemicy, których z roku na rok w każdej szkole przybywa – BRAWO. Ich wybuchy, płonące bańki, zabawa kolorami, chemia w małej skali, słoniowa pasta do zębów, czy wywoływanie ducha – mają coraz więcej sympatyków.
Biolodzy pozwolili nam przygotować własny preparat i zobaczyć go pod mikroskopem oraz ułożyć w odpowiedniej kolejności wnętrzności człowieka, tak aby przeżył.
Matematycy umożliwili nam zabawę w logiczne zagadki i układanki matematyczne, zadziwiali nas przepięknym origami.
Geografowie namęczyli się, żeby zbudować mini elektrownie wiatrowe, które wytwarzają prąd oraz pokazali jak działają solary. Chcieli również uzmysłowić nam jak potrzebne są energie alternatywne. Mogliśmy zobaczyć przekrój wulkanu, lądolodu i tworzenia gór – wykonane ze styropianu.

Na zakończenie każda szkoła otrzymała podziękowanie za udział oraz pamiątkową książkę, a całości dopełnił Pan Magik, który pokazał jak można wykorzystać wiadomości z fizyki w świecie iluzji.

Pełni wrażeń i pozytywnych emocji wróciliśmy z tej NAUKOWEJ WYPRAWY z nadzieją, że będziemy mogli w najbliższej przyszłości podzielić się naszymi doświadczeniami i umiejętnościami z pozostałymi uczniami naszego ośrodka na naszym wewnętrznym mini festiwalu nauk przyrodniczych w ANTONIEWIE.

Justyna Bartol - Baszczyńska

 {phocagallery view=category|categoryid=394|displaydownload=1|detail=1|displaydetail=0|display  Zapisz name=0}{backbutton}
Ostatnio zmieniany: czwartek, 23 maj 2019 17:47
powrót na górę