Menu
Dzisiaj jest: 15 Października 2019    |    Imieniny obchodzą: Florentyny, Ambrożego, Gawła

Muzyka jest obecna w naszym życiu codziennie

Wszyscy znamy hasła, mówiące, że łagodzi obyczaje, łączy pokolenia. Na przełomie lutego i marca zmierzyliśmy się z wyobrażeniami jej roli w naszym życiu, biorąc udział w międzynarodowym projekcie „Muzyka łączy kultury” organizowanym przez Heską Fundację Nagrody Młodzieżowej. Stworzyliśmy i wysłaliśmy pracę składającą się z 3 części - prezentacji multimedialnej, kalendarza na rok 2013 z miejscami muzyki w naszym regionie oraz filmu „Muzyczne ścieżki życia”.

Długie tygodnie niecierpliwego oczekiwania i radosna wiadomość w połowie kwietnia: zdobyliśmy drugie miejsce i jesteśmy zaproszeni do Frankfurtu na warsztaty z rówieśnikami z Włoch oraz Niemiec, połączone z uroczystą galą i odebraniem nagrody. Czas płynął bardzo powoli, jednak w końcu doczekaliśmy się dnia wyjazdu i bladym świtem 22 maja wyruszyliśmy spod Urzędu Marszałkowskiego do Hesji. Na miejscu czekali na nas koordynatorzy projektu: profesor Gaby Küster oraz profesor Heinrich Klose, którzy na czas pobytu otoczyli nas wspaniałą opieką. Pierwszy wieczór spędziliśmy w schronisku młodzieżowym, gdzie zostaliśmy ulokowani na czas pobytu, poznając innych uczestników konkursu podczas zajęć integracyjnych. Choć chęć kontaktu była większa, to długa podróż zrobiła swoje i szybko rozeszliśmy się do swoich pokoi. Zwłaszcza, że następnego dnia czekała nas ciężka praca nad przygotowaniami do prezentacji naszego projektu podczas gali i oczywiście zwiedzanie Frankfurtu. To była ta część wyjazdu, na którą czekaliśmy niecierpliwie.

Drugiego dnia rozpoczęliśmy zwiedzanie od muzeum kina, gdzie poznaliśmy jego historię oraz odkryliśmy niektóre sekrety tworzenia magii obrazu ruchomego. Następnie czekała nas wizyta w Wyższej Szkole Muzycznej, gdzie szczególnie podobała nam się sala instrumentów perkusyjnych oraz zajęcia baletowe. Ten dzień zakończyliśmy w schronisku, dopracowując naszą prezentację. Piątek, dzień trzeci, to wyjazd do Wiesbaden, gdzie mieści się siedziba Fundacji. Tuzin oficjalnych gości jedynie wzmógł nasz stres związany z publicznym wystąpieniem, jednak poradziliśmy sobie i z tym wyzwaniem. Po części oficjalnej czekała zabawa - jako niespodziankę przygotowano dla nas grę uliczną związaną z Wiesbaden. Zaopatrzeni w mapy oraz wskazówki zostaliśmy podzieleni na grupy i ruszyliśmy na poszukiwania Villa Clementine. Wieczorem wróciliśmy do schroniska, usatysfakcjonowani ciekawym dniem.

Sobota była już przeznaczona na relaks: rejs statkiem po Menie oraz zwiedzanie Frankfuru połączone z wizytą na Festiwalu Drapaczy chmur. To z ich powodu Frankfurt nazywany jest Mainhattan (Main - rzeka płynąca przez miasto + Manhattan).

Dzień piąty do czas podsumowania naszego pobytu. Ciepłym słowom, podziękowaniom i pożegnaniom nie było końca, jednak godzina wyjazdu nadeszła. Z sercem pełnym miłych wspomnień wsiedliśmy do autokaru i ruszyliśmy w drogę powrotną.

Czas spędzony w Hesji to nie tylko zwiedzanie nowych miejsc. To przede wszystkim kontakt z naszymi rówieśnikami z innych krajów, poznanie ich kultury, zwyczajów, sposobów myślenia. I choć jechaliśmy pełni obaw, czy nasze zdolności językowe wystarczą do porozumiewania się, to były one bezzasadne. Bo „Muzyka łączy kultury” okazało się nie tylko hasłem, ale i drogą kontaktu międzyludzkiego.

Klaudia Chandrykowska, Anna Dałkowska, Adrianna Kędzia, Daniel Kunicki, Patrycja Matuszewska, Piotr Łasicki, Sebastian Słomiński, Małgorzata Wylegalska, Agnieszka Sławińska

 

 

 

Ostatnio zmieniany: wtorek, 20 sierpień 2013 13:06
powrót na górę