Menu
Dzisiaj jest: 20 Września 2018    |    Imieniny obchodzą: Renata, Filipina, Eustachy

XIII Festiwal Nauk Przyrodniczych w Ludomach

W czwartkowy, deszczowy poranek, 5 października,szóstka naszych gimnazjalistów wraz z opiekunem-Błażejem Widzińskim, wyruszyła w stronę niewielkiej wsi- Ludomy- w okolicach Obornik. Właśnie w Ludomach odbył się już XIII Festiwal Nauk Przyrodniczych. Ta kilkunastoletnia tradycja spotkań młodych naukowców mówi, że co roku festiwal odbywać się będzie w innej szkole powiatu obornickiego. Mimo, iż Antoniewo w obszarze administracyjnym podlega pod powiat wągrowiecki, to już ósmy raz z kolei braliśmy udział w obornickim święcie nauki. Jesteśmy jedyną szkołą z innego powiatu, która prezentuje swoje ambicje naukowe.

                W tym roku nasze gimnazjum reprezentowane było przez sześciu uczniów klasy III a gimnazjum: Kacpra Bydłowskiego, Jakuba Łopato, Bartosza Olkowskiego, Huberta Sawickiego, Eryka Górnego oraz Sebastiana Chrapana. Uczniowie prezentowali następujące doświadczenia :

-hydrauliczne koparki ze strzykawek

-prasę hydrauliczną do orzeszków ziemnych

-badania poboru prądu elektrycznego

-kolektory słoneczne napędzające wiatrak

-domino matematyczne

-tangramy (układanki logiczne)

-Tajemniczy ciąg Fibonacciego- Złoty Podział

                Mimo, iż prezentowane doświadczenia nie podlegają żadnej ocenie konkursowej, to już trzeci rok z rzędu „ojciec chrzestny” festiwalu pan Kazimierz Paprzycki pochwalił naszą reprezentację, za solidną naukową pracę. Stwierdził, iż bardzo podnosimy naukową poprzeczkę innym szkołom.

                To naukowe święto kolejny raz pokazało jak cennym elementem jest wymiana doświadczeń. I choć wiele eksperymentów się powtarza lub mają inną formę, to w większym lub mniejszym stopniu przenikają w świadomość młodych naukowców. Taka forma nauki może dać olbrzymie owoce w przyszłości. Jak co roku, tak i w Ludomach atmosfera była wspaniała. Kolejny festiwal już za rok, tym razem w Rogoźnie, w Liceum im. Przemysława II. Do zobaczenia.

 

Błażej Widziński

 

Ostatnio zmieniany: poniedziałek, 23 październik 2017 21:57
powrót na górę