Menu
Dzisiaj jest: 18 Października 2018    |    Imieniny obchodzą: Piotra, Michała, Ziemowita

„Przybyli ułani pod okienko”- Dzień Niepodległości w Skokach

Dnia 11 listopada 2017 roku dziewczęta oraz chłopcy  Naszego Ośrodka, mieli przyjemność wziąć udział w uroczystych obchodach 99 rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę.

 

Zgodnie z programem spotkania w pierwszej kolejności byliśmy widzami niesamowitego spektaklu w reżyserii Pani Barbary Surdyk pt. „Przybyli ułani pod okienko”. W przedsięwzięciu wzięło udział 700 osób, w tym aktorzy, tancerze, chóry a także orkiestra dęta. Aktorzy opowiedzieli nam historię naszego kraju od chwili przyjęcia przez Księcia  Mieszka I „Chrztu” w 966 roku, aż do odzyskania Niepodległości w  1918 roku. Historyczna podróż zaczarowała nas. Wszyscy byliśmy skupieni, wsłuchani i oczarowani …. tekstami, kostiumami, niezwykłym tańcem, śpiewem, muzyką, światłem, cała choreografia był niesamowita. Po gromkich brawach i wysłuchaniu podziękowań przez Burmistrza Miasta i Gminy Skoki Pana Tadeusza Kłosa  dla wszystkich osób zaangażowanych w przygotowanie spektaklu, przeszliśmy ze Sztandarem Naszego Ośrodka  do kościoła p.w. Św. Mikołaja Biskupa w Skokach na mszę św. Po modlitwie przemaszerowaliśmy na Plac Powstańców Wlkp.  aby złożyć kwiaty pod Tablicą pamiątkową.

Udział w uroczystych obchodach skłonił nas do refleksji, przemyśleń, poczucia dumy z tego, że żyjemy w wolnym kraju, dumy z naszych walecznych przodków którzy ,świadomie, z poczuciem bycia Polakiem szli na śmierć, oddając życie, abyśmy dzisiaj żyli w wolnym niezależnym państwie. A my możemy tylko pamiętać, pochylić głowę, podziękować, oddać cześć.

W sercach słyszymy kilka prostych a jak ważnych słów wypowiedzianych przez Józefa Piłsudskiego

 „…ten kto nie szanuje i nie ceni swej przeszłości nie jest godzien szacunku teraźniejszości ani prawa do przyszłości..”

 

Pamiętamy… ale też mamy świadomość, że WOLNOŚĆ NIE JEST NAM DANA NA ZAWSZE!!!!

 

Ostatnio zmieniany: sobota, 18 listopad 2017 18:17
powrót na górę