Menu
Dzisiaj jest: 18 Października 2018    |    Imieniny obchodzą: Piotra, Michała, Ziemowita

Alternatywa VI: Kraków – Oświęcim

Wycieczka do Krakowa i Oświęcimia stała pod hasłem kolejnej edycji  programu profilaktycznego na rzecz zapobiegania używaniu alkoholu oraz innych środków psychoaktywnych przez młodzież realizowana w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym Antoniewie.

Już o poranku znaleźliśmy się w pięknym i historycznym miejscu jakim jest Kraków. W pierwszej kolejności udaliśmy na Wawel, który urzekł nas swoją historią, pięknem i wielkością. Przywitaliśmy również smoka wawelskiego, który co kilka chwil zionie ogniem. Z murów obronnych zachwycaliśmy się pięknem Wisły w porannym słońcu i kierowaliśmy się w stronę Starego Rynku, by zwiedzić Bazylikę Mariacką. W skupieniu przyglądaliśmy się misternym zdobieniom i ołtarzem wyrzeźbionym przez samego Wita Stwosza, a każdy z nas w ciszy  pomodlił się w swojej intencji. Widzieliśmy piękno Starego Rynku, Sukiennic i pomnik Adama Mickiewicza. Napełnieni historią Krakowa udaliśmy się do Teatru Współczesnego na spektakl „Opowieść Wigilijna” Spektakl bardzo się nam podobał i wprowadził w nastój zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Po spektaklu na naszych wychowanków czekała niespodzianka w postaci warsztatów teatralnych pod kierunkiem aktorów. Warsztaty były bardzo ciekawe i pouczające. Okazało się, że kilku z nas ma zdolności aktorskie.  Następnie udaliśmy się na ciepły, smaczny posiłek i zakwaterowanie w schronisku. Pobyt w schronisku pozwolił nam na zasłużony odpoczynek i nabranie sił przed kolejnym dniem wycieczki.

Tuż po śniadanku udaliśmy się do Oświęcimia, aby zwiedzić kompleks obozowy Auschwitz – Birkenau. Jeszcze przed wejściem na teren muzeum czuliśmy się nieswojo. Przytłaczał nas widok dziwnych, równych budynków, oraz straszne ogrodzenie. Naszym oczom ukazała się brama, na której widniał napis "Arbeit macht frei", czyli  "Praca czyni wolnym". Lecz był to cynizm. Dalsze zwiedzanie i uczucia jakie nam towarzyszyły można podsumować słowami Zalmana Gradowskiego, zamordowanego podczas buntu Sonderkommando w Birkenau, 7 października 1944 roku

 

Przybądź do mnie, Ty obywatelu wolnego Świata,

Ty, którego istnienie i bezpieczeństwo gwarantowane są przyzwoitością i prawem,

a ja Ci powiem, w jaki sposób nowocześni zbrodniarze

i podli mordercy zmiażdżyli przyzwoitość życia i starli prawa istnienia".

 

Zalman Gradowski

 

powrót na górę