Menu
Dzisiaj jest: 26 Marca 2019    |    Imieniny obchodzą: Teodor, Emanuela, Larysa

Droga Ziemio! Już się nie martw o swój los!

Dnia 24 kwietnia 2018 roku w naszej szkole obchodzony był Dzień Ziemi. Świętowaliśmy go troszkę inaczej niż w ubiegłym roku. Cała społeczność szkolna bardzo aktywnie włączyła się w organizację i przebieg tego dnia. O dużym zainteresowaniu młodzieży tematyką ochrony środowiska i przyrody świadczy fakt, iż przedstawiciele wszystkich klas stanęli do Szkolnego Konkursu Ekologicznego.

Jego głównym celem była edukacja społeczno – przyrodnicza oparta na zdobytych doświadczeniach, wiedzy i umiejętnościach uczniów oraz motywowanie ich do zachowań proekologicznych. Oszczędzanie zasobów Ziemi, uwrażliwienie na piękno przyrody
i problemy ekologiczne, zrozumienie zasad recyklingu pozwoli młodzieży szkolnej zadbać
o piękno naszej planety.

Uczestnicy dzielnie zmagali się z przygotowanymi zadaniami. Trzeba było wykazać się m. in. znajomością form ochrony przyrody, rozmieszczeniem parków narodowych, znajomością chronionych gatunków roślin i zwierząt, pojęciem kwaśnych deszczy, skutkami

efektu cieplarnianego. Na rozwiązanie 30 zadań przeznaczono 45 minut. O kolejności zdecydowała suma punktów uzyskanych po rozwiązaniu wszystkich zadań.

Organizatorką konkursu i autorką pytań dla uczestników była p. Marzena Durecka – nauczyciel biologii.

Laureatami Szkolnego Konkursu Ekologicznego zostali:

1. miejsce – Paula Piotrowska – klasa III c,

2. miejsce – Daria Sobierajska – klasa II c,

3. miejsce – Hubert Sawicki – klasa III a.

Zwycięzcy otrzymali dyplomy i nagrody.

Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie dziękuję za udział a laureatom gratuluję.

Kolejnym punktem programu realizowanego w związku z obchodami Dnia Ziemi było rozbudzanie wśród uczniów świadomości o stanie przyrody w najbliższym otoczeniu
i potrzeby jej poprawy oraz szacunku do przyrody i podejmowanie przez nich prostych działań mogących ją ochronić.
Obdarowani więc w worki foliowe i ochronne rękawice ochoczo, podjęliśmy walkę ze śmieciami. Poszczególne klasy wraz ze swoimi opiekunami sprzątały wcześniej już wyznaczone tereny, między innymi boiska szkolne i sportowe. Nie zapomnieliśmy także o przyległych lasach oraz drogach w kierunku Skoków i Glinna.

Na szczególne wyróżnienie poprzez solidne zaangażowanie się w akcję zasłużyli Paula Piotrowska z klasy III c oraz uczniowie I klasy Liceum Ogólnokształcącego: Wiktoria Halczyn
i Krystian Kisiołek. Uczniowie Ci otrzymali tytuł „Ekologa 2018 roku”. Wśród opiekunów tytuł ten otrzymała pani Agnieszka Sławińska.

Wyróżnionym serdecznie gratuluję, zaś wszystkim uczestnikom dziękuję za aktywny udział w ochronie środowiska przyrodniczego.

 

Niech nasza planeta – Ziemia - będzie dla nas ważna nie tylko dziś, jutro, pojutrze, ale także za rok, za dziesięć lat, zawsze. Oby każdy z nas mógł powiedzieć głośno „ Droga Ziemio! Już się nie martw o swój los.”

Marzena Durecka

powrót na górę