Menu
Dzisiaj jest: 26 Maja 2019    |    Imieniny obchodzą: Filip, Paulina, Marianna

Dzień Patrona

Kolejny już raz obchodziliśmy w naszej placówce Dzień Patrona. Mamy nadzieję, że wszyscy już wiedzą, iż od 31 maja 1972 roku patronem naszej placówki jest Janusz Korczak, który tak naprawdę nazywał się Henryk Goldszmit.

  O Januszu Korczaku i jego służbie na rzecz dzieci powiedziano już wiele, dlatego Wasze koleżanki i koledzy przekazali w pigułce historię i dzieło Jego życia przeplecioną piękną recytacją wierszy i piosenkami.  Chcieliśmy, aby to nasze spotkanie stało się okazją do zastanowienia się nad wartościami, które wyznawał nasz Patron.

Janusz Korczak w swoim życiu spotkał się z różnymi postawami wobec swego pochodzenia. Nie potrafił tego zrozumieć, że żyjąc obok siebie nie można wzajemnie się szanować. Sam powtarzał:: „Jesteśmy braćmi jednej ziemi. Wieki wspólnej doli i niedoli i długa wspólna droga- jedno słońce nam przyświeca.”

Niech naszym zachowaniom wobec innych ludzi towarzyszy myśl, która kierowała jego życiem, nawet wobec wroga: „Nikomu nie życzę źle. Nie umiem. Nie wiem, jak to się robi.”

Jest to ważne w każdym czasie, ale szczególnej wymowy nabiera dzisiaj, gdy obserwujemy coraz częściej w świecie, ale także w Polsce postawy lekceważenia ludzi, którzy różnią się od nas bądź to kolorem skóry bądź pochodzeniem czy wyznaniem.

Dlaczego tak jest? Różne są pewnie przyczyny takich zachowań, ale także zwykła niewiedza. Boimy się czegoś, czego nie rozumiemy, co mało znamy. I dlatego przybliżyliśmy Wam sylwetki znanych  Polaków o żydowskich korzeniach, którzy podobnie jak nasz Patron wnieśli ogromny wkład w budowę wspólnych wartości. Spośród wielu wybraliśmy: poetów Juliana Tuwima, Jana Brzechwę, Krzysztofa  Kamila Baczyńskiego, odkrywcę  witamin Kazimierza Funka, śpiewaka operowego Jana Kiepurę, reżyserów: Jerzego Hofmanna i Romana Polańskiego oraz medalistkę igrzysk olimpijskich Irenę Szewińską.

 Rok 2018 jest Rokiem Ireny Sendlerowej,  kobiety, która we współpracy z przyjaciółmi z organizacji pomagającej Żydom  uratowała około 2500 żydowskich dzieci. Mottem, którym kierowała się w dorosłym życiu były słowa jej ojca: „Jeżeli widzisz kogoś tonącego, musisz skoczyć i spróbować go uratować, nawet jeśli nie umiesz pływać” . Nie mogło więc zabraknąć na naszej akademii szacunku i uznania wobec tej zwyczajnej a jednak niezwyczajnej postaci, która całym swoim życiem dawała świadectwo szacunku do człowieka bez względu na jego pochodzenie.

Ufamy, że to minione spotkanie skłoni każdego z nas do refleksji i obudzi  szacunek dla innych ludzi, którzy, podobnie jak my, mają prawo do godnego i spokojnego życia.

To będzie najpiękniejszy hołd, jaki złożymy naszemu Patronowi.

 

Organizatorki: M. Ważniewicz i I. Kasica

 

Ostatnio zmieniany: wtorek, 12 czerwiec 2018 11:55
Więcej w tej kategorii: « Dzień Sportu Spartakiada »
powrót na górę