Menu
Dzisiaj jest: 27 Maja 2019    |    Imieniny obchodzą: Juliusz, Magdalena, Jan

Lekcja historii i pamięci

Pewnie niektórzy z naszych wychowanków pamiętają ubiegłoroczną uroczystość - pierwsze w historii Skoków nabożeństwo ekumeniczne. Było to w listopadzie 2017 r. Przedstawiciele naszego Ośrodka brali w nim także udział. W maju br. na trasie Skoki – Antoniewo, na niewielkim wzniesieniu tuż za torami kolejowymi pojawił się nowy pomnik. Wtedy wielu z nas dowiedziało się, że to właśnie tam przez wiele wieków znajdował się cmentarz żydowski – kirkut.

Dziś już o tym niewielu z nas pamięta i wie, że przez wiele wieków nasz kraj zamieszkiwali nie tylko Polacy. Polska była krajem wielonarodowościowym. Wśród narodowości, które stanowiły społeczność naszego państwa byli także i Żydzi. Byli oni także mieszkańcami Skoków i wspólnie z innymi nacjami budowali historię miasta. Tu żyli, tu prowadzili interesy, tu ich dzieci chodziły do szkoły, tu też po śmierci znaleźli miejsce ostatniego spoczynku na miejscowym cmentarzu żydowskim.

Przez wiele lat miejsce to było zapomniane, a często wstydliwie przemilczane, podobnie jak to się zdarzało w innych miastach. Dzięki zaangażowaniu Towarzystwa Miłośników Miasta Skoki i Ziemi Skockiej oraz wsparciu Burmistrza Miasta i Gminy miejsce to zostało przywrócone naszej pamięci.

17 września 2018 r. w Skokach odbyła się podniosła uroczystość odsłonięcia obelisku upamiętniającego wszystkich Żydów, którzy kiedyś zamieszkiwali w Skokach i okolicy. Obelisk stoi w centralnym punkcie dawnego cmentarza, skąd nie można go nie zauważyć.

W uroczystości wrześniowej brała udział także delegacja naszej placówki. Poznaliśmy historię Żydów skockich oraz uczestniczyliśmy w odsłonięciu obelisku. Była to dla nas wszystkich wielka lekcja historii, którą wypada znać i pamiętać.

I.K.

Zdjęcia z witryny internetowej www.gmina-skoki.pl

powrót na górę