Menu
Dzisiaj jest: 27 Maja 2019    |    Imieniny obchodzą: Juliusz, Magdalena, Jan

Radosne świętowanie wraz z Ojczyzną i dla Ojczyzny

 

Czym jest wolność? Jak ważna jest niepodległość? Odpowiedzi na te pytania mogą najtrafniej udzielić Ci, którzy urodzili się dużo wcześniej od naszych wychowanków. Dla młodych ludzi to słowa abstrakcyjne, bo mieli szczęście urodzić się w wolnej i niepodległej Polsce. Ale nie znaczy to wcale, że nie muszą dbać o to, aby nasza Ojczyzna ich znowu nie utraciła, by rozwijała się i była najlepszą matką dla swoich dzieci.

Tegoroczne obchody Święta Odzyskania Niepodległości miały szczególny charakter również w naszym Ośrodku. Bo też okazja była wyjątkowa – minęło sto lat od wydarzeń z listopada 1918 r.

Podobnie jak w tysiącu polskich szkół, nasze obchody zaczęliśmy 9 listopada o godz. 1111  od odśpiewania hymnu narodowego. Donośnie zabrzmiały słowa Mazurka Dąbrowskiego, wyśpiewane z należną atencją. Nie mogło zabraknąć także pocztu sztandarowego.

Kolejna odsłona uroczystości odbyła się w auli, gdzie przedstawiono montaż poetycko – muzyczny, wzbogacony prezentacją multimedialną. Montaż zawierał ważne treści w formie narracji, ale także wykorzystano najbardziej wymowne wiersze znanych polskich poetów. Młodzi wykonawcy starali się przekazać swoim rówieśnikom, że troska o Ojczyznę jest ważna w każdym czasie i jest obowiązkiem każdego Polaka, bez względu na wiek.

Nie zapomniano także o drugiej ważnej dla Wielkopolan rocznicy – o stuleciu Powstania Wielkopolskiego, dzięki któremu ziemia wielkopolska w znacznej swej części wróciła do Macierzy.

Całość zwieńczyło wspólne śpiewanie znanych pieśni patriotycznych i podsumowanie Pana Dyrektora Dureckiego, który w swoim wystąpieniu nawiązał do treści zawartych w przedstawionym montażu oraz zaapelował do wszystkich obecnych, by codziennym swoim życiem dawali świadectwo poczucia dumy z faktu, że są Polakami.

Opiekę nad imprezą sprawowały Sylwia Widzińska i Irena Kasica.

I.K.

 

 

 

Ostatnio zmieniany: wtorek, 27 listopad 2018 21:19
powrót na górę