Menu
Dzisiaj jest: 14 Lipca 2020    |    Imieniny obchodzą: Stella, Bonawentura, Marcelin

WYPRAWA NA OSTRÓW LEDNICKI

 

25 maja 2019 r. grupa VII razem z wychowawcami wyjechała i zwiedziła Ostrów Lednicki.

Jest taka zasada zwiedzania "widzę, to co wiem". Jeśli nic nie wiemy o zwiedzanym miejscu, jego dziejach, to jest nudno, widziane miejsca i przedmioty do nas nie przemawiają. Dlatego poniżej przedstawiam trochę faktów na temat „Wyspy Władców”.

Ostrów Lednicki jest wyspą położoną na jeziorze Lednica, na której znajdował się jeden z najważniejszych grodów państwa pierwszych Piastów. Do dziś zachowały się tutaj: działające na wyobraźnię relikty pozostałości drewniano- ziemnych wałów obronnych, umocnień brzegowych oraz pozostałości jednych z dłuższych w średniowieczu mostów umożliwiających komunikację z traktem lądowym do Poznania i Gniezna. Na teren Ostrowa Lednickiego dopłynęliśmy promem, który kursuje co pół godziny.

Atrakcją tego miejsca są pozostałości rezydencji pałacowej zbudowanej w 2 poł. X wieku przez Mieszka I, w której podejmowany był zapewne cesarz Otton III przez Bolesława Chrobrego w czasie pielgrzymki do grobu św. Wojciecha w Gnieźnie w 1000 roku. Od wschodu do pałacu przylega kaplica na planie krzyża greckiego z czterema filarami i pozostałościami basenów chrzcielnych. Z ich odkryciem postawiono dalece prawdopodobną hipotezę o chrzcie Mieszka I w tym miejscu oraz ulokowano tutaj siedzibę pierwszego polskiego biskupa- Jordana. To właśnie główny powód, dla którego część historyków uważa, że Chrzest Mieszka mógł odbyć się na Ostrowie Lednickim.

Natomiast na stałym lądzie znajduje się tzw. Mały Skansen z kilkoma wiatrakami (w tym najstarszym - koźlakiem z Gryżyny k/Kościana z II połowy XVI wieku, z replika poznańskiego kościoła św. Jana Jerozolimskiego, w którym urządzono wystawę precjozów, broni oraz naczyń znalezionych w rejonie Ostrowa Lednickiego.

 

Piotr Gąsiorek

 

Ostatnio zmieniany: niedziela, 09 czerwiec 2019 22:11
powrót na górę