Menu
Dzisiaj jest: 11 Grudnia 2017    |    Imieniny obchodzą: Waldemar, Damazy
bwidzinski

bwidzinski

Wyjazd do kina

Dnia 29 listopada dziewczęta wraz z wychowawcami  grupy II udały się do kina w Wągrowcu na film pt. „ Listy do M. 3 ‘’. Tak uczciłyśmy również 17 urodziny naszej koleżanki Laury Zakierskiej. Naszą przygodę rozpoczęłyśmy podróżą szyno busem. Wągrowiec przywitał nas strasznym mrozem, który wywoływał iskierki w naszych czerwonych nosach. Aby dotrzeć  do kina musiałyśmy przejść pięknie przystrojoną ulicą w blasku bożonarodzeniowych światełek. Atmosfera była naprawdę doskonała..przepełniona pozytywną energią, którą trudno opisać. Nie było mowy o jakiejkolwiek kłótni między nami… zaskakujące. Seans wywołał w nas wiele emocji i poczuliśmy zbliżającą się magię świąt. Film dotyczył wszystkiego o czym marzymy w naszym krótkim życiu, o spotkaniu  wymarzonej miłości, o pracy która będzie wnosiła do naszego życia wiele radości i motywacji do dalszego rozwoju. Pokazał nam również że naszym obowiązkiem jest znajdowanie w każdej sytuacji  życia musimy odnaleźć magię Świąt Bożego Narodzenia. Z  nadzieją w sercu wróciłyśmy do naszych codziennych spraw. 

Spotkanie z położną

Dnia 29 listopada w naszym ośrodku odbyło się spotkanie z położną, Panią Wiesławą Nowakowską.

W spotkaniu brały udział wszystkie dziewczęta z placówki.  W czasie prelekcji poruszyłyśmy różne kwestie dotyczące …”bycia kobietą”. Rozmawiałyśmy  o  fazie cyklu, kiedy się zaczyna i ma swój koniec. Pani Wiesława objaśniła nam również jak obliczać dni płodne i nie płodne, jakie znamy najpopularniejsze, łatwo dostępne środki antykoncepcji i jak ich używać.  Porozmawiałyśmy o chorobach przenoszonych drogą płciową. Poznałyśmy nieznane nam choroby oraz sposoby zarażenia się. Byłyśmy również bardzo zaciekawione tematem rozwoju płodu. Jak się zachowywać w czasie ciąży, jak o nią dbać i jak często jest potrzebna wizyta u  lekarza ginekologa. Poruszyłyśmy również temat dbania o higienę osobistą. Na koniec spotkania otrzymałyśmy  próbki  różnorodnych żeli intymnych. Myślę, że te spotkanie każda z nas  zapamięta na dłuższy czas.  Spotkanie przebiegło w atmosferze dobrego humoru, sympatii i serdeczności. Mogłyśmy zapytać o wszystko co chciałyśmy wiedzieć. Pani Wiesława w bardzo czytelny dla nas  sposób odpowiadała na zadane pytania. Dziewczęta były bardzo zadowolone ze wspólnie spędzonego czasu.

 

Uczestniczki spotkania J!!!!

Warsztaty Kreatywności z Elementami Socjoterapii.

W ramach warsztatów kreatywności z elementami socjoterapii prowadziliśmy również zajęcia na świeżym powietrzu. Każdy z uczestników zajęć już wie co to znaczy być kreatywnym. Odpowiedź jest prosta!

 Kreatywność (postawa twórcza; od łac. creatus czyli twórczy) – proces umysłowy pociągający za sobą powstawanie nowych idei, koncepcji, lub nowych skojarzeń, powiązań z istniejącymi już ideami i koncepcjami. Myślenie kreatywne, to myślenie prowadzące do uzyskania oryginalnych i stosownych rozwiązań. Alternatywna, bardziej codzienna definicja kreatywności mówi, że jest to po prostu zdolność tworzenia czegoś nowego.  Korzystając z aury pogodowej nasza grupa warsztatowa podjęła się rewitalizacji toru saneczkowego. Jest to dobrze wpisany obiekt w historię naszego ośrodka. Powstał on w 1964 roku, podobnie jak amfiteatr dzięki wspaniałej inicjatywie obecnie emerytowanych pracowników Antoniewa. Zamysł toru saneczkowego jest wręcz rewelacyjny! To stało sie wspaniałym pretekstem do przeprowadzenia zajęć. Zastaliśmy mało widoczny tor zjazdowy. W wielu miejscach zarośnięty drzewami, korzeniami roślin. Nasza grupa opracowała plan działania. Każdy z nas był odpowiedzialny za dany odcinek robót. Podczas pracy dbaliśmy o bycie koleżeńskim, pomocnym dla słabszych kolegów. Poznaliśmy zasady dobrej organizacji pracy, zasady dobrej komunikacji. Trenowaliśmy własną samoocenę. Natrafiając na problem każdy z nas mógł wyrazić swoje zdanie. Dzięki temu wszelkie dylematy zostały rozwiązane. Teraz mamy nadzieję, że zimą spadnie bardzo dużo śniegu!

 

J.S.

Alternatywa VI: Kraków – Oświęcim

Wycieczka do Krakowa i Oświęcimia stała pod hasłem kolejnej edycji  programu profilaktycznego na rzecz zapobiegania używaniu alkoholu oraz innych środków psychoaktywnych przez młodzież realizowana w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym Antoniewie.

Już o poranku znaleźliśmy się w pięknym i historycznym miejscu jakim jest Kraków. W pierwszej kolejności udaliśmy na Wawel, który urzekł nas swoją historią, pięknem i wielkością. Przywitaliśmy również smoka wawelskiego, który co kilka chwil zionie ogniem. Z murów obronnych zachwycaliśmy się pięknem Wisły w porannym słońcu i kierowaliśmy się w stronę Starego Rynku, by zwiedzić Bazylikę Mariacką. W skupieniu przyglądaliśmy się misternym zdobieniom i ołtarzem wyrzeźbionym przez samego Wita Stwosza, a każdy z nas w ciszy  pomodlił się w swojej intencji. Widzieliśmy piękno Starego Rynku, Sukiennic i pomnik Adama Mickiewicza. Napełnieni historią Krakowa udaliśmy się do Teatru Współczesnego na spektakl „Opowieść Wigilijna” Spektakl bardzo się nam podobał i wprowadził w nastój zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Po spektaklu na naszych wychowanków czekała niespodzianka w postaci warsztatów teatralnych pod kierunkiem aktorów. Warsztaty były bardzo ciekawe i pouczające. Okazało się, że kilku z nas ma zdolności aktorskie.  Następnie udaliśmy się na ciepły, smaczny posiłek i zakwaterowanie w schronisku. Pobyt w schronisku pozwolił nam na zasłużony odpoczynek i nabranie sił przed kolejnym dniem wycieczki.

Tuż po śniadanku udaliśmy się do Oświęcimia, aby zwiedzić kompleks obozowy Auschwitz – Birkenau. Jeszcze przed wejściem na teren muzeum czuliśmy się nieswojo. Przytłaczał nas widok dziwnych, równych budynków, oraz straszne ogrodzenie. Naszym oczom ukazała się brama, na której widniał napis "Arbeit macht frei", czyli  "Praca czyni wolnym". Lecz był to cynizm. Dalsze zwiedzanie i uczucia jakie nam towarzyszyły można podsumować słowami Zalmana Gradowskiego, zamordowanego podczas buntu Sonderkommando w Birkenau, 7 października 1944 roku

 

Przybądź do mnie, Ty obywatelu wolnego Świata,

Ty, którego istnienie i bezpieczeństwo gwarantowane są przyzwoitością i prawem,

a ja Ci powiem, w jaki sposób nowocześni zbrodniarze

i podli mordercy zmiażdżyli przyzwoitość życia i starli prawa istnienia".

 

Zalman Gradowski