Menu
Dzisiaj jest: 18 Lutego 2018    |    Imieniny obchodzą: Konstancja, Maksym, Bernadeta
bwidzinski

bwidzinski

Kurtyna i Dwa Światy

Kronikarz z opóźnieniem pragnie pochwalić się, że w naszej placówce jak co roku odbył się Konkurs Teatrów Profilaktycznych „Dwa Światy”, a grupa teatralna „Alternatywni” pojechała na Konkurs Małych Form Teatralnych „Kurtyna”.

 

Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Antoniewie od 2007 roku organizuje dla całej społeczności placówki Konkurs Teatrów Profilaktycznych „Dwa Światy”. Konkurs odbywa się corocznie na przełomie listopada i grudnia, biorą w nim udział wszystkie grupy wychowawcze z placówki. Ośrodek podczas tego przedsięwzięcia jest wspierany przez Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Skokach

Młodzież z ośrodka  kilka tygodni przed konkursem wybiera lub współtworzy scenariusz swojego przedstawienia. Prezentowane corocznie spektakle w sposób oryginalny,
z zaangażowaniem i wrażliwością wpisują się w formułę konkursu, wspólnych rozważań nad człowiekiem – osobą. Osobą ludzką, która staje się poprzez dokonywane wybory moralne- konkretne czyny. Osobą ludzką mającą sumienie, rozpoznające prawdę, informujące
i apelujące do człowieka, żyjącego w odniesieniu do drugiego człowieka czy wspólnot ludzkich. Spotkania czy to z tekstami własnymi lub innych autorów były dla twórców spektakli i wszystkich uczestników konkursu pozostającym w pamięci przeżyciem oraz najlepszą lekcją wychowania dojrzałej osobowości zdolnej do samowychowania. Wkraczając w świat teatru podążaliśmy za myślą Naszego Patrona Janusza Korczaka: „Dziecko, sto masek, sto ról zdolnego aktora”.

 O wyjątkowości i wartości spotkań w ramach konkursu świadczą spektakle wychowanków, które były zawsze ciekawe, oryginalne i zagrane z niezwykłą pasją. Młodzi ludzie zawsze byli autentyczni, nie udawali, starali się przekazać przez sztukę ich własny głos w sprawach dla nich ważnych.

Laureaci konkursu mieli możliwość zaprezentowania swoich przedstawień
w Gminnym Przeglądzie Teatrów Profilaktycznych w Skokach, gdzie spotkali się
z młodzieżą z gminy oraz obejrzeli przedstawienia innych grup teatralnych.

 

Efektem corocznych spotkań z teatrem profilaktycznym było stworzenie w ośrodku
w 2014r. kółka teatralnego. Spotkania w ramach tego przedsięwzięcia organizowane są raz
w tygodniu, a uczestnikami jest młodzież, która pragnie rozwijać swoje pasje aktorskie. Podczas tych spotkań teatralnych organizowane są warsztaty teatralne, młodzież przygotowuje i wystawia sztuki teatralne. W tym roku młodzi aktorzy pojechali na Konkurs Małych Form Teatralnych „Kurtyna” z „Tangiem” S. Mrożka. Sztuka była bardzo trudna i była nie lada wyzwaniem ale Alternatywni bardzo się postarali czego efektem było wyróżnienie. 

Konkurs na najpiękniejszą bombkę

Czas już nie świąteczny ale warto pochwalić się, tym że dziewczęta z naszej placówki i ich małe dzieła zostały dostrzeżone przez jury z Powiatowej Biblioteki w Wągrowcu. Jury miało z czego wybierać, ponieważ bombek było ponad 600. Oliwia Stręciwilk w swojej kategorii wiekowej zdobyła pierwsze miejsce, a Jagoda Sośnicka wyróżnienie. Dziewczętom serdecznie gratulujemy wygranych i życzymy dalszych sukcesów. 

Jasełka 2017

Przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia są czasem szczególnym, warto wtedy zatrzymać się choć na chwilę i pomyśleć o tym co najważniejsze. Młodzież naszego Ośrodka nad priorytetami świątecznymi miała okazję zastanowić się i poznać tradycje związane z Bożym Narodzeniem dzięki przedstawieniu świątecznemu dnia 21 grudnia br. W ten szczególny dzień wychowankowie byli świadkami występu, którego celem było ukazanie priorytetów ważnych dla młodych ludzi w czasie trwania Świąt Narodzin Pana. Często zapominamy o naszych bliskich, czasie potrzebnym dla nich. w natłoku dnia codziennego, takie wartości jak: bliscy, wspólne kolędowanie schodzą na dalszy plan. Dzięki wspaniałemu wystąpieniu Uczniów Ośrodka pod kierunkiem P. Natalii Hermańskiej i Sylwii Widzińskiej, wspólnemu kolędowaniu z chórem prowadzonym przez P. Lidię Hermann grudniowy dzień był wypełniony świąteczna atmosferą, życzliwością.

Spotkanie przy kolędzie

W środę 20 grudnia br. w naszej auli spotkali się nasi wychowankowie z uczestnikami Warsztatów Terapii Zajęciowej z Wągrowca. Było to już kolejne spotkanie w tym gronie, ale z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia jego myślą przewodnią była integracja przy kolędach.

Pomysłodawczynią wydarzenia była Katarzyna Kopczyńska, która we współpracy z opiekunkami grupy II i szkolnej bibliotekarki przygotowała spotkanie, a jego istotą było uświadomienie znaczenia świąt Bożego Narodzenia dla każdego człowieka.

Były więc wiersze o potrzebie miłości, bliskości z drugim człowiekiem. Szukaliśmy wspólnie odpowiedzi na pytanie po co i dlaczego są te święta.

Ale najważniejszą wartością tego kolędowania były wspólne występy naszych podopiecznych oraz gości z Wągrowca.

I nic to, że śpiewaliśmy a capella (bo muzyczny podkład nas zwyczajnie ograniczał). Śpiew był radosny, głośny, bo śpiewali wszyscy.

I nic to, że wykonanie wierszy pewnie by „zniesmaczyło” koneserów. Dla nas ważne było poczucie wspólnoty, a to udało się stworzyć.

Mamy nadzieję, że ten nastrój uczestnicy spotkania przeniosą na kolejne dni, nie tylko świąteczne, czego wszystkim serdecznie życzymy.

W imieniu organizatorów

 

I.K.