Menu
Dzisiaj jest: 18 Października 2018    |    Imieniny obchodzą: Piotra, Michała, Ziemowita
bwidzinski

bwidzinski

Sprzątanie Świata- Takich dni powinno być więcej

 

„ Sprzątanie Świata” to międzynarodowa kampania odbywająca się na całym świecie w trzeci weekend września. Polega na zbiorowym sprzątaniu śmieci zalegających poza miejscami przeznaczonymi do ich składowania. Jej celem jest budzenie i wzmacnianie świadomości ekologicznej społeczeństwa oraz odpowiedzialności za środowisko naturalne. Akcja wywodzi się z Australii. Po raz pierwszy odbyła się w 1989 r., kiedy 40 tysięcy mieszkańców Sydney wzięło udział w akcji sprzątania terenów portu. Już rok później akcja objęła zasięgiem całą Australię, a liczba jej uczestników co roku rośnie. W Polsce sprzątanie świata zainicjowała Mira Stanisławska – Meysztowicz. Akcja, pod nazwą „ Sprzątanie Świata – Polska”, odbywa się co roku, począwszy od 1994. Krajowym patronem i koordynatorem akcji w Polsce jest Fundacja Nasza Ziemia. W akcji uczestniczy młodzież szkolna, harcerze, członkowie organizacji ekologicznych, pracownicy firm oraz niezrzeszeni młodzi i dorośli.

21 września uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami, już po raz kolejny uczestniczyli w tej ważnej akcji ekologicznej. Tego dnia wszyscy uczniowie, zaopatrzeni  w worki i rękawice ochronne, udali się w wyznaczony rejon do porządkowania. Niektóre oddziały sprzątały teren boiska szkolnego, inne zajęły się poboczami dróg Antoniewo – Skoki i Antoniewo – Glinno. Dzięki słonecznej pogodzie akcja przebiegła bardzo sprawnie, a efekty pracy wszystkich uczniów były zadowalające.

Mam nadzieję, że udział uczniów naszej szkoły w akcji Sprzątanie Świata z pewnością przyczyni się do ukształtowania wrażliwości na potrzeby środowiska naturalnego oraz nawyku dbałości o nie. Potrzebny jest taki dzień, w którym wszyscy ludzie, bez względu na wiek i miejsce zamieszkania, powinni wyjść z domów i sprzątać odpady, przyczyniając się do tego aby nasza planeta była czysta i zadbana. Ochrona środowiska w dzisiejszych czasach jest bardzo potrzebna, nawet konieczna. Czy chcemy mieszkać na brudnej Ziemi, gdzie nie ma roślin i zwierząt, a oddychać można tylko przez maski? Musimy przeciwdziałać zaśmiecaniu naszej planety - to nie jest łatwe, ale warto spróbować, bo przyszłość ludzkości zależy w dużej mierze od Nas.

Serdecznie dziękuję uczestnikom akcji – wszystkim uczniom oraz ich opiekunom. Cieszę się, że każdy poczuł się odpowiedzialny za mały skrawek planety Ziemia.

Pamiętajmy, jeśli nie będziemy dbać o ochronę środowiska, "podpiszemy wyrok na nasze życie" i tym samym na ludzkość.

Marzena Durecka

MOWa Serca

 

Pełna zapału grupa wolontariacka MOWa Serca, wraz z opiekunami p. Klaudią i p. Mariuszem, ponownie ruszyła do działania! 30.09.2018r.  odbywała wolontariat podczas II Biegu Podkowy, który odbył się w Skokach. Jak zwykle aktywnie wypełniała powierzone jej zadania :)  :) MOWa Serca miała również swoją reprezentację biegową- Natalię, Karolinę, Dominikę, Kacpra (najmłodszy uczestnik), Nikolasa (3 miejsce w swojej kategorii wiekowej) oraz pana Mariusza. Serdecznie gratulujemy siły i wyników :) W wolnym czasie natomiast, poza codziennymi obowiązkami, wolontariusze podejmują się zbierania kasztanów na szczytny cel. Zachęcamy do śledzenia poczynań MOWy Serca na Facebook.

Kliknij tutaj