Dzisiaj jest: 19 Czerwca 2019    |    Imieniny obchodzą: Gerwazy, Protazy, Julianna

mowadmin

Dzień Dziecka

Samorząd Wychowanków zorganizował Dzień Dziecka dla całej społeczności.  Spędziliśmy miłe popołudnie  przy grillu, grając w piłkę,  odpoczywając,  relaksując się.  Były lody, słodkości i piękna pogoda, jednym słowem cudowny dzień.  Wszystkim Dzieciom jeszcze raz wszystkiego najlepszego.

Spartakiada

W dniu 31 maja 2019r. odbyły się Mistrzostwa Powiatu Szkół Ponadgimnazjalnych w Lekkiej atletyce w Wągrowcu. Nasza szkołę reprezentowało 7 dziewcząt i 2 chłopców. Startowaliśmy w  11 konkurencjach i wypadliśmy bardzo dobrze. Wśród chłopców Szymon Wyrzykowski zajął II miejsce w biegu na 200 metrów i III miejsce w biegu na 400 metrów. W pchnięciu kulą Marek Modliński był drugi. Wśród dziewcząt w biegu na 200 metrów zwyciężyła Daria Sobierajska. W biegu na 400 metrów III miejsce zajęła Pamela Iwaniuk, czwarta była Wiktoria Gorzycka, a piąta Weronika Sulecka. W biegu na 800 metrów Pamela Iwaniuk była druga, a IV miejsce zajęła Julia Grecza. W biegu  na 1500 metrów zwyciężyła Daria Sobierajska, zaś III miejsce zdobyła Weronika Jaguś. W pchnięciu kulą Karolina Chamera zajęła drugie miejsce. W skoku wzwyż IV miejsce zajęła Karolina Chamera, szósta była Julia Grecza. Sztafeta 4 x 100 metrów była czwarta, sztafeta 4 x 400 metrów w składzie Weronika Gorzycka, Sulecka Weronika, Daria Sobierajska oraz Pamela Iwaniuk była najlepsza i wygrała w pięknym stylu. W sumie chłopcy zdobyli dwa srebrne i jeden brązowy medal, a dziewczęta trzy złote, dwa srebrne i dwa brązowe. Najlepszą zawodniczką imprezy wybrana została Daria Sobierajska, która zdobyła trzy złote medale. W klasyfikacji punktacyjnej wśród dziewcząt zajęliśmy trzecie miejsce oraz trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej wśród szkół. W imprezie startowało sześć szkół ponadgimnazjalnych z powiatu wągrowieckiego. Młodzież na zawodach bawiła się bardzo dobrze.

W podziękowaniu za dzieło Jego życia czyli Święto Patrona

W przedostatni dzień maja obchodziliśmy w naszej placówce Dzień Patrona. Uczciliśmy ten dzień uroczystym apelem oraz montażem słowno – muzycznym poświęconym ideom, jakie wyznawał i głosił Janusz Korczak. Młodzi wykonawcy z wielkim zaangażowaniem i wzruszeniem ukazali sens życia naszego wspaniałego patrona.

Były ważne słowa skierowane do nauczycieli, których autorem był Janusz Korczak:  „Zdaj sobie sprawę z tego, do czego sam jesteś zdolny, zanim dzieciom poczniesz wykreślać zakres praw i obowiązków.”, które miały skłonić nauczycieli nad rolą, którą pełnią wobec swoich podopiecznych.

Ale były także słowa skierowane do młodych odbiorców. Janusz Korczak, który doskonale rozumiał dzieci i ich potrzeby, który walczył o uznanie ich praw przez dorosłych,  nie był wobec swoich małych przyjaciół bezkrytyczny. Jego myśl, że dziecku nie można na wszystko pozwalać uzasadniał w sposób następujący: „Zabraniając, hartujemy wolę w kierunku hamowania się. Rozwijamy wynalazczość w działaniu. Budzimy krytycyzm.” To swoiste ostrzeżenie dla dzieci, aby właściwie odbierały pewne zakazy.

Występ zakończył wiersz poświęcony spuściźnie Janusza Korczaka autorstwa Joanny Idzikowskiej. Oto jego końcowy fragment: „ważne że to co pozostawił/dla wielu westchnień potomności/to gesty dobra które sławił/zaklęte w książkach i wieczności.” Tę spuściznę, który zostawił nam nasz Patron starajmy się wdrażać w codziennym swoim życiu, a może wtedy świat będzie lepszy, bo „Nie wolno zostawiać świata takim, jakim jest”.

Mamy nadzieję, że z tego co dziś padło z antoniewskiej sceny coś zostanie w naszych sercach i umysłach i skłoni nas do refleksji.

M.W., I.K.

Konkurs

Dziewczęta z grupy I wraz z opiekunem Patrycją Kaźmierczak zajęły I miejsce w konkursie powiatowym organizowanym przez KPP w Wągrowcu. Film pt. "Fonoholizm" zdobył wysokie uznanie jury i bezkonkurencyjnie zdobył najwyższe miejsce w konkursie.