Menu
Dzisiaj jest: 21 Kwietnia 2021    |    Imieniny obchodzą: Anzelm, Bartosz, Feliks
mowadmin

mowadmin

Rezerwat Meteoryt Morasko

W niedziele 21 lutego 2021 r. grupa VII wraz z wychowawcami miała okazję zobaczyć kratery meteorytowe znajdujące się na terenie rezerwat przyrodniczo-astronomicznego w północnej części Poznania, na Morasku.

Kratery na Morasku, powstały w wyniku upadku meteorytu żelaznego ok. 5 tys. lat temu.   Na terenie rezerwatu znajduje się sześć kraterów, z czego największy ma ok. 90 metrów średnicy i głębokość - 11,5 m.

Kratery oznaczono literami: A, B, C, D i F.

A: średnica - 90 m, powierzchnia - 4657 m², głębokość - 11,5 m,

B: średnica - 50 m, powierzchnia - 1195 m², głębokość - 9 m,

C: średnica - 30 m, powierzchnia - 661 m², głębokość - 4,3 m,

D: średnica - 20-35 m, powierzchnia - 616 m², głębokość - 2,1 m,

E: średnica - 25 m, powierzchnia - 415 m², głębokość - 2,2 m,

F: średnica - 20 m, powierzchnia - 284 m², głębokość - 3 m

Pierwszy meteoryt odnalazł w 1914 r. niemiecki żołnierz podczas budowy umocnień wojskowych. Od tego czasu znaleziono wiele fragmentów. W październiku 2012 r., na głębokości 2,1 m, znaleziono meteoryt, który po oczyszczeniu z pyłu i warstwy wierzchniej osiągnął wagę 261 kg, po czym trafił do Instytutu Geologii Uniwersytetu Adama Mickiewicza. Jest to największy meteoryt znaleziony w Polsce.

                                                                                                                         Piotr Gąsiorek

Spotkanie w auli

Cudowny człowiek nas dziś odwiedził- Mirosław Kolczyk. Skromny, utalentowany, mądry, wartościowy- kochamy takie spotkania. Przy okazji mogliśmy się pochwalić talentami naszych podopiecznych.

NOC FILMOWA

Szkoła to nie tylko miejsce, w którym odbywają się lekcje. Jak się okazuje, można też spotkać się w jej murach z nauczycielami, kolegami na wspólnym oglądaniu filmów o nietypowej porze. Tak właśnie było 5 lutego w naszej placówce.

Grupa VII razem z wychowawcami w wyjątkowo doskonałych humorach (bez przymusu i obowiązku) stawiła się w szkole o godzinie 18.00. Ułożyliśmy się wygodnie na materacach i obejrzeliśmy kilka dobrych produkcji.

Spotkanie odbyło się w przesympatycznej i naprawdę świetnej atmosferze. To był naprawdę miło spędzony czas w naszych murach. NOC FILMOWA z pewnością zostanie powtórzona, bo to cenna inicjatywa, która powoduje, że szkoła wcale nie musi być nudna!

Grupa VII

Nocne warsztaty turystyczne

W czwartkową mroźną noc, grupa wychowanków zrzeszonych w Kole Miłośników Turystyki Kwalifikowanej wzięła udział w nocnych warsztatach z czytania mapy i poruszania się w trudnym terenie. Chłopcy pod opieką wychowawców Michała Matusiaka i Mariusza Kordka mieli za zadanie wyznaczenie trasy do określonych przez opiekunów punktów i przeprowadzić grupę w trudnym terenie do określonego celu. Dodatkowym utrudnienie były zimowe warunki (do -15 stopni C) oraz fakt, że warsztaty odbywały się w nocy. Turyści Świetnie poradzili sobie z zadaniem i bez problemów doprowadzili grupę do wyznaczonego celu.

Piękne zimowe widoki zamarzniętej rzeki i otulonego śniegiem lasu rekompensowały Nam dyskomfort spowodowany mrozem a panująca cisza pozwoliła na skupienie się na zadaniu i oddaniu się aktywnemu wypoczynkowi.

Po kilku godzinach grupa powróciła do Ośrodka i po wzięciu gorącego prysznica udała się na zasłużony wypoczynek.