Menu
Dzisiaj jest: 18 Maja 2021    |    Imieniny obchodzą: Alicja, Feliks, Eryk

Dzień Ziemi w cieniu lasu

{phocagallery view=category|categoryid=330|
imageid=7604|limitstart=0|limitcount=1|
detail=0|displayname=0|displaydetail=0|
displaydownload=0|namefontsize=25|namenumchar=3}

Dobrą tradycją naszej placówki stało się już świętowanie Dnia Ziemi, który obchodzony jest co roku 22 kwietnia. To taki szczególny dzień, kiedy więcej niż zwykle mówimy i myślimy o naszej planecie. Tegoroczny Dzień Ziemi, ze względu na wyjazdy świąteczne, obchodziliśmy w poniedziałek 18 kwietnia.
Rok 2011 został ogłoszony przez Organizację Narodów Zjednoczonych Międzynarodowym Rokiem Lasu, stąd też tegorocznemu świętu towarzyszy hasło „Las całkiem blisko nas”.

 Hasło to wyjątkowo trafnie oddaje położenie naszej placówki, wszak las mamy dookoła a i zieleni cieszącej oko nie brakuje na naszym terenie. Ta bliskość sprawia, że czasem zapominamy o znaczeniu lasów dla całej planety i stworzeń na niej żyjących. A przecież lasy to nie tylko tereny, gdzie występują wszystkie formy ochrony przyrody ale to także miejsce naszej rekreacji i wypoczynku. Lasy mają też swoje miejsce w naszej historii,  bo las to miejsce, które przez tysiąclecia żywiło, odziewało,dostarczało opału i budulca ale i miejsce pełne pamiątek z tragicznej historii naszego kraju. Nie wolno zapominać także, że lasy to miejsce, gdzie występuje ponad połowa dzikich gatunków flory i fauny.

Swoistym pokłonem drzewom i okazją do refleksji nad nieprzemyślaną ingerencją człowieka w środowisko przyrodnicze był montaż poetycko – muzyczny, gdzie tematem przewodnim był las. Młodzi artyści słowem poezji i piosenką wyrazili swoją troskę o przyszłość naszej Matki – Ziemi. „Żyj z przyrodą w zgodzie, odsuń od niej zło i pamiętaj co dzień, żeby chronić ją” to słowa piosenki, które ochoczo podchwyciła widownia. Może coś z tych słów zapadnie w pamięć, zanim jakiś młodzieniec znowu bezmyślnie złamie gałązkę z krzewu rosnącego na boisku lub zadepcze nieśmiało budzące się z zimowego snu kwiaty rosnące na szkolnym skalniaku?

Uroczyste posadzenie na szkolnym dziedzińcu jarzębinowego drzewa przez panią dyrektor i panów dyrektorów było symbolicznym aktem oddania hołdu przyrodzie i zakończyło oficjalną część obchodów.
 

A potem....oj, się działo! Aula szkolna zamieniła się w prawdziwe studio telewizyjne, w którym odbył się prawdziwy pojedynek na wiedzę znawców ekologicznych tajemnic. „Jeden z ośmiu” to dostosowany do sytuacji pomysł znanego z ekranów telewizyjnych teleturnieju „Jeden z dziesięciu:” Było więc i logo programu i charakterystyczny sygnał dźwiękowy, były pulpity dla zawodników, był także prowadzący; co prawda nie pan Tadeusz Sznuk ale znajoma i równie sympatyczna „pani redaktor” Sylwia Rutkowska.
Zasady takie jak w prawdziwym turnieju a i pytania różnej treści i trudności. Zawodnicy, przedstawiciele klas, niestremowani kamerami dzielnie odpowiadali na pytania walcząc o nagrodę dla siebie i swojej klasy. Emocje udzielały się widowni i niektórzy nie umieli nad nimi zapanować i „musieli” podpowiedzieć koledze, co nie uszło uwadze głównodowodzącej imprezą pani Marzenie Dureckiej.
Prawdziwy bój w ostatnim etapie turnieju stoczyli między sobą: Karolina NakoniecznaDaria Janicka i Igor Duszyński.
O łucie szczęścia, jak to często w takich rozgrywkach bywa, może mówić Karolina, która dzięki uniknięciu błędnych odpowiedzi, mimo mniejszej ilości zdobytych punktów, została zwyciężczynią turnieju.

Finaliści otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody, zdobywając jeszcze nagrodę dla swojej klasy i gromkie brawa od koleżanek i kolegów.
 

Dzień Ziemi nie byłby pełny, gdyby nie było pospolitego ruszenia czyli wielkiego sprzątania terenu placówki i jej okolic. Klasy pod opieką nauczycieli wypowiedzieli wojnę wszystkim śmieciom, które wcześniej przykrywał zimowy śnieg, a teraz odkryła w całej ich brzydocie wiosna.
Pani Dyrektor, dziękując organizatorom tego szkolnego święta (pani Marzenie Dureckiej, panom Zbigniewowi Kowalewskiemu i Błażejowi Widzińskiemu) oraz młodzieży za aktywny udział, wyraziła nadzieję, że przesłanie płynące z obchodów tego dnia skłoni każdego z nas do większego szacunku i zachowań proekologicznych wobec otaczającej nas przyrody i najbliższego środowiska. Może powiedzenie „Nie było nas – był las, nie będzie nas – niech będzie las” nie będzie odtąd tylko pustym nic nie znaczącym sloganem?
 

Irena Kasica

    {phocagallery view=category|categoryid=330|displaydownload=1|detail=1|displaydetail=0|displayname=0}{backbutton}
Ostatnio zmieniany: poniedziałek, 02 maj 2011 12:55
powrót na górę