Menu
Dzisiaj jest: 18 Maja 2021    |    Imieniny obchodzą: Alicja, Feliks, Eryk

Z Mickiewiczem nie tylko w plenerze

{phocagallery view=category|categoryid=385|
imageid=9056|limitstart=0|limitcount=1|
detail=0|displayname=0|displaydetail=0|
displaydownload=0|namefontsize=25|namenumchar=3}

II edycja całorocznego Projektu Edukacyjnego „Bliżej Mickiewicza i Reymonta” ruszyła.

I etap Projektu skupia się wokół osoby naszego Wieszcza Narodowego, Adama Mickiewicza.
Wrzesień jest czasem przygotowań do rajdu „Mickiewiczowskim Szlakiem”. Rozpoczęliśmy od lekcji j. polskiego i prezentacji p. Ireny Kasicy. Dzięki zaangażowaniu Pań polonistek, Mirosławy Ważniewicz i Elżbiety Berendt oraz Pani bibliotekarki Ireny Kasicy młodzież została uzbrojona w wiedzę i ruszyła po zwycięstwo w Plenerowym Quizie Mickiewiczowskim, który odbył się 22.09.2011. W tym celu zagospodarowane zostało boisko szkolne, amfiteatr, bieżnie i zagubiony w gąszczu kosz do koszykówki. Prócz wiedzy należało wykazać się szybkością, spostrzegawczością, finezją i sprawnością fizyczną, a także umiejętnością śpiewu oraz niejednokrotnie tańca (pozdrawiamy „kaczuszki” oraz „walca wiedeńskiego”).

 

Plenerowa zabawa składała się z 7 stacji zadaniowych:
Stacja I- PUZZLE. Grupa w trzech podzespołach miała za zadanie ułożyć 3 komplety puzzli. Niby proste, ale portret Adasia składał się z elementów w skali szarości. Czujne oczy uczestników nie dały jednak za wygraną i wszystkie grupy zwycięsko przeszły do następnej konkurencji. W pamięci jednak należało mieć osiągane czasy wykonania zadań. To one kwalifikowały drużyny na poszczególnych miejscach w klasyfikacji ogólnej.
Stacja II- NAJWYZSZY STOPIEŃ WTAJEMNICZENIA – PRAWDA CZY FAŁSZ. Prawda, że tajemniczo brzmi? A i zadanie nie było proste. W ferworze walki nie jedna grupa zgubiła słoik z pytaniami w trawie. Do zabawy wykorzystane były stopnie – schody prowadzące do amfiteatru. Poprawnie odpowiadając na pytania  drużyna zajmowała wyższy stopień. Wygrała grupa, która zdobyła najwyższy stopień amfiteatru- stopień wtajemniczenia w biografię Adama M.
Stacja III- UŁÓŻ I ODGADNIJ. W tym zadaniu poszczególne grupy musiały wykazać się wiedzą o utworach Wieszcza. Zadanie o tyle nie było łatwe o ile kolejne wersy przemieszały się, a młodzież w podgrupach miała za zadanie ułożyć prawidłowo fragmenty tekstów. Nie zapominamy jednak o nieubłaganym czasie, który również się liczył.
Stacja IV- BRAKUJĄCE SŁOWA. Muzyki również nie mogło zabraknąć. Marek Grechuta „pomagał” młodzieży w uzupełnieniu wybrakowanego utworu „Niepewność”. Konkurencja zaliczona była śpiewająco.
Stacja V- RECYTACJA BAJKI Z PODZIALEM NA ROLE. Oj, było zabawnie. Przy odrobinie wyobraźni najprostsze przedmioty stawały się ławką, płotem a nawet zwierzęciem. Uśmiechy towarzyszyły wszystkim. To wesoły zaszczyt być w takim jury.
Stacja VI- ŻÓŁWIA JAZDA NA ROWERZE. Pokonanie w jak najwolniejszym tempie wyznaczonej trasy na rowerze jadąc cały czas do przodu bez podpierania się w czasie jazdy nogami o podłoże było nie lada wyzwaniem. Nie wszystkim poszło dobrze, ale niewątpliwie wytypowani zostali reprezentanci do tej konkurencji w czasie sobotniego Rajdu w Obornikach. The winners are… 1. K. Falgowski 2. B. Zaboronek i 3. M. Klein
Stacja VII- RZUT DO KOSZA. Kolejno uczestnicy grupy wykonują ze wskazanej odległości po 1 rzucie do kosza przez 7 minut nieprzerwanie. Wygrywa grupa, która wykona największą ilość rzutów celnych. 
     Czwartkowa zabawa to jednak dopiero początek. W  piątek ocenie jury podlegały prace plastyczne pt. „Bohaterowie utworów Adama Mickiewicza”, które przez cały wrzesień przygotowywała młodzież przy artystycznym wsparciu Pani Lidii Hermann. Ale jakie to prace były- cuda- różnorodne techniki, cienie, kolory, szarości. Niejeden ukryty artysta się nam ujawnił. Czemu one jednak mają służyć? 24 września wybrane prace będą reprezentować antoniewskie drużyny w Rajdzie „Mickiewiczowskim szlakiem”. Wybór był trudny, ale reprezentacja to: „Pani Twardowska” Moniki Andrzejewskiej, „Golono strzyżono” Darii Janickiej, „Lis i Kozioł” Magdaleny Janusińskiej oraz „Chłop i żmija” Roksany Emilov. 
                          Za wszystkich uczestników sobotniego rajdu trzymamy kciuki!!

W imieniu Organizatorów – Grupy II
serdeczne podziękowania składam
Paniom polonistkom, Pani bibliotekarce, Pani plastyczce
oraz wszystkim tym, którzy wspierają nas w czynach.

Wydarzenie relacjonowała Kamila Drzewosz- w-ca gr.II

 

PS. W ramach I etapu Projektu Edukacyjnego „Bliżej Mickiewicza i Reymonta” uczestników czekają jeszcze wycieczka do teatru w Poznaniu oraz wieczornica poświęcona A. Mickiewiczowi.
Drugi etap -„Bliżej Reymonta” będzie równie ciekawy. Będą zajęcia, lekcje, prezentacje, quiz, rajd i …wycieczka.

  

 {phocagallery view=category|categoryid=385|displaydownload=1|detail=1|displaydetail=0|display  Zapisz name=0}{backbutton}

Ostatnio zmieniany: czwartek, 29 wrzesień 2011 23:51
powrót na górę