Menu
Dzisiaj jest: 18 Maja 2021    |    Imieniny obchodzą: Alicja, Feliks, Eryk

Placówka przygotowana jest na przyjęcie 110 wychowanków. Nasi podopieczni to młodzież skierowana na podstawie orzeczeń sądów rodzinnych. To dziewczęta i chłopcy w wieku od 13 do 18 lat, którzy nieprawidłowo funkcjonowali w dotychczasowych środowiskach i mieli problemy rodzinne i szkolne. W placówce objęci są całodobową opieką, której celem nadrzędnym jest socjalizacja i readaptacja społeczna.

Wychowankowie rekrutują się z różnych części Polski, przewagę stanowią podopieczni z województw wielkopolskiego, pomorskiego i zachodniopomorskiego.
110 wychowanków podzielonych na 9 zespołów wychowawczych zamieszkuje w internacie. Pomieszczenia grupowe swym układem i wyposażeniem zbliżone są do standardowego lokalu mieszkalnego.
Na co dzień młodzież zdobywa niezbędną wiedzę i umiejętności w gimnazjum i zasadniczej szkole zawodowej, które mieszczą się w strukturze placówki. Pobyt w placówce wykorzystuje bardzo aktywnie. Nie tylko zdobywa wiedzę, ale także bawi się, jeździ na wycieczki, rozwija swoje zainteresowania, bierze udział w wielu ciekawych przedsięwzięciach.
Większość prac porządkowych i pielęgnacyjnych na terenie placówki wykonują sami wychowankowie. Włączają się także do prac remontowych w użytkowanych przez siebie pomieszczeniach. Tak było od początku istnienia placówki. To dzięki pracy wychowanków powstał kompleks boisk szkolnych, zmienił oblicze dziedziniec ośrodka, powstał tor saneczkowy czy amfiteatr.
 

Wychowankowie uczestniczą w zadaniach na rzecz szeroko pojętego środowiska. Od kilku lat są wolontariuszami Wielkiej Orkiestry Pomocy Świątecznej. Współuczestniczą w uroczystościach i wydarzeniach organizowanych przez lokalne środowisko takich jak np. Dni Skoków czy Mikołajki dla dzieci z okolicznych miejscowości. Aktywnie uczestniczą w ogólnopolskich akcjach Sprzątania Świata i Dnia Ziemi.

Sporo czasu zajmują im różnego rodzaju zawody i imprezy sportowe. Poprzez udział w różnych konkursach tematycznych rozwijają swoje zainteresowania, doskonale się przy tym bawiąc. Kalendarz imprez jest bardzo bogaty. Obejmuje on obchody świąt państwowych, okolicznościowych, ale także te wymyślone i zaproponowane przez samych wychowanków.

W ramach edukacji kulturalnej wychowankowie biorą udział w konkursach recytatorskich, przeglądach „Witryna” i „Kurtyna”, wyjeżdżają do teatrów. Redagują też własną gazetkę „Echo Nastolatków”. W okresie letnim wypoczywają często poza placówką. Poznają ciekawe miejsca także podczas licznych wycieczek i rajdów. 

Tu nie ma czasu na nudę!

Ostatnio zmieniany: piątek, 15 luty 2013 11:20
Więcej w tej kategorii: « O nas Pracownicy »
powrót na górę